Ubezpieczenie górskie – co warto wiedzieć?

Na etapie planowania wypadu w góry nikt nie myśli o wypadku, jednak te nie są rzadkością i mogą przytrafić się mniej lub bardziej doświadczonym miłośnikom gór. Niezależnie od tego, czy preferujesz spokojne wędrówki po szlakach w polskich górach, czy wpinasz się w wyższych partiach gór za granicą, będziesz potrzebować ubezpieczenie turystyczne, które da Ci wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Zagrożenia w górach

Na etapie planowania wypadu w góry nikt nie myśli o wypadku, jednak te nie są rzadkością i mogą przytrafić się mniej lub bardziej doświadczonym miłośnikom gór

Na inne niebezpieczeństwa będą narażeni piesi turyści, a na inne wyczynowcy uprawiający taternictwo, alpinizm czy himalaizm. Podstawowe ubezpieczenie górskie jednak zawsze jest przydatne, zwłaszcza że w górach często dochodzi do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Do najczęściej wymienianych wypadków prowadzących do urazów należą potknięcia, upadki z wysokości czy spadające kamienie. Gdy dojdzie do wypadku i poruszanie się o własnych siłach nie będzie możliwe, to konieczne będzie wezwanie ratowników górskich, którzy przetransportują poszkodowanego w bezpieczny teren lub do placówki medycznej. Ratownicy górscy biorą również udział w akcjach poszukiwawczych turystów czy wspinaczy, którzy zabłądzili w terenie górskim. Często ustalenie położenia poszkodowanego w trudnym terenie jest zadaniem bardziej czasochłonnym niż samo udzielenie pomocy. W polskich górach turyści mogą liczyć na nieodpłatną pomoc GOPRu czy TOPRu, jednak za granicą kosztami akcji ratunkowej obciążony jest poszkodowany. Ceny takiej pomocy różnią się w zależności od kraju, jednak bez wykupionego ubezpieczenia trzeba się liczyć z kosztami rzędu nawet kilkunastu tysięcy euro.

Do kogo skierowane jest ubezpieczenie górskie

Dobre ubezpieczenie górskie, zawierające również elementy jak OC i NNW, jest dedykowane każdemu, kto porusza się w terenie górskim. Turystom pieszym wędrującym po górskich szlakach wystarczy podstawowe ubezpieczenie turystyczne, pod warunkiem że poruszają się w terenie do 3000 m n.p.m. Wędrówki powyżej tej wysokości traktowane są jako sport ekstremalny, i wówczas potrzebny już jest poszerzony zakres ubezpieczenia. Rozszerzone ubezpieczenie górskie obejmuje sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka, m.in.:

  • wspinaczkę skalną i wysokogórską
  • alpinizm jaskiniowy
  • narciarstwo i snowboarding trasowe i wysokogórskie
  • kolarstwo górskie i downhill
  • kajakarstwo, rafting i canyoning
  • paralotniarstwo
  • wyczynowy udział w biegach i maratonach górskich.

Warto zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać ubezpieczenie górskie najlepiej pasujące do rodzaju zaplanowanej aktywności górskiej. Przecież nie każdy turysta górski potrzebuje polisy obejmującej sporty podwyższonego ryzyka.

Co powinno zawierać ubezpieczenie


Podstawową funkcją ubezpieczenia w góry jest ochrona osoby nim objętej przed poniesieniem kosztów związanych z udzieleniem pomocy, zarówno przez górskie służby ratunkowe jak i służby medyczne. Nie jest to jednak jedyna ochrona, jaką zapewniają polisy górskie. Minimalna gwarantowana suma obejmująca akcję ratunkową powinna wynosić 5000 euro, a koszty leczenia 20000 euro. Ważne jest także, żeby polisa obejmowała ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), ponieważ gdy dojdzie do wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Ważne jest także, żeby ubezpieczenie górskie obejmowało odpowiedzialność cywilną (OC), ponieważ w razie szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego, zostaną one pokryte z jego polisy. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego warto podczas planowania wyprawy w góry poświęcić czas na wybór polisy górskiej, która w sytuacji awaryjnej ochroni nas przed wysokimi kosztami.