Dlaczego obowiązkowe OC lekarzy jest tak ważne?

Ubezpieczenia OC kojarzą nam się przede wszystkim z polisami, które wykupują kierowcy samochodów osobowych. Jednak zakres działania tych polis może być znacznie szerszy i obejmować wszystko to, czego dotyczyć może odpowiedzialność cywilna. Stąd też korzystają z ubezpieczeń OC przedstawiciele różnych zawodów, gdzie istnieje ryzyko popełnienia błędu, który byłby kosztowny w skutkach. W przypadku medyków sytuacja taka nazywana jest błędem medycznym, a efektem jest pogorszenie stanu pacjenta, czasem nawet śmierć. Aby uniknąć ryzyka wypłaty ogromnego odszkodowania, wprowadzono obowiązkowe OC lekarzy. Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel zawodu musi osobiście wykupować dla siebie polisę. Sprawdźmy na jakiej zasadzie to działa.

Lekarskie OC a błąd medyczny

Ubezpieczenia OC kojarzą nam się przede wszystkim z polisami, które wykupują kierowcy samochodów osobowych

Pierwszą rzeczą jaką musimy poruszyć jest kwestia błędu medycznego. Otóż jest to sytuacja, gdy z powodu jakiejś nieprzemyślanej decyzji lekarza dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Czasami efektem może być nawet śmierć. Nie znaczy to oczywiście, że lekarz zostanie obciążony odpowiedzialnością karną, w końcu nikt nie popełnia takich pomyłek celowo. Jednak nie oznacza to, że odpowiedzialność cywilna nie występuje, stąd właśnie potrzebne jest obowiązkowe OC lekarzy. Dzięki niemu medyk nie musi obawiać się, że z powodu jakiejkolwiek pomyłki będzie musiał płacić ogromne odszkodowania. Czasami są to bowiem jednorazowe większe sumy, a czasami może to być dożywotnia renta inwalidzka. Tutaj problem robi się naprawdę spory i właśnie z tego powodu ustawodawca zdecydował, że każdy medyk musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób lekarze nie muszą obawiać się podejmowania skomplikowanych zabiegów i mogą zaoferować społeczeństwu leczenie nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Jak wygląda kwestia obowiązkowości OC?

Jeżeli lekarz jest pracownikiem publicznej placówki, takiej jak szpital czy przychodnia, nie musi osobiście przejmować się ubezpieczeniami. Po prostu przystępuje do pracy i to wszystko, ubezpiecza go bowiem sama placówka w której jest zatrudniony. Taki obowiązek ciąży na każdym publicznym podmiocie zdrowotnym, stąd tutaj sprawa jest jasna. Nieco inaczej wygląda to wtedy, gdy medyk podejmuje pracę w prywatnej placówce. Może to być przychodnia prywatna, klinika, lecznica, sanatorium czy dowolne inne miejsce. Wtedy obowiązkowe OC lekarzy nie musi być wykupione przez właściciela placówki, aczkolwiek jest taka możliwość. Stąd podpisując umowę lekarz zostanie poinformowany czy musi samodzielnie wykupić takie ubezpieczenie, czy też jest objęty polisą zbiorczą, z której korzysta cała placówka. Jeszcze inaczej kwestia ta rysuje się w momencie, gdy mówimy o lekarzu prowadzącym własny gabinet medyczny. W takiej sytuacji obowiązek wykupu polisy ubezpieczeniowej spoczywa zawsze na samym medyku.

Jak widać, ubezpieczenie OC dla lekarzy jest obowiązkowe nie bez powodu. Przede wszystkim bierze się to z faktu, iż popełnienie błędu medycznego wcale nie jest wielką sztuką. Podczas skomplikowanych operacji, gdzie nie zawsze jest gwarancja powodzenia, o taki błąd nietrudno nawet najbardziej doświadczonemu lekarzowi. Dzięki ubezpieczeniom OC lekarzy nie ryzykują oni jednak odpowiedzialnością cywilną w postaci ogromnych odszkodowań, które z pewnością skutecznie zniechęciłyby każdego do podejmowania się trudnych zabiegów. Ubezpieczalnie przejmują na siebie konsekwencje finansowe błędów medycznych, a medycy mogą rozpoczynać trudne operacje nie ryzykując bankructwem w razie niepowodzenia.