Wyjazd w góry – jakie ubezpieczenie wybrać?

Górska wspinaczka dla wielu osób to prawdziwa pasja. Co jednak ważne, wspinanie się w górach zawsze wiąże się z ryzykiem wypadku. Dlatego planując taki wyjazd, zadbać trzeba o odpowiednie ubezpieczenie. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę porównując oferty firm ubezpieczeniowych.

Dlaczego ubezpieczenie w góry jest konieczne?

Jak wspomniano, górska wspinaczka nie jest łatwym sportem. Góry są niebezpieczne, a to wiąże się ryzykiem wypadku. Jeśli do niego dojdzie, wówczas często konieczna jest akcja ratunkowa i pomoc medyczna w szpitalu. Do tego dochodzi leczenie i ewentualna rehabilitacja. Wszystko to wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego wyjeżdżając w góry, zawsze należy się ubezpieczyć. W razie wypadku wszelkie koszty pokryte zostaną z ubezpieczenia.

Górska wspinaczka dla wielu osób to prawdziwa pasj

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie w góry?

Tego rodzaju ubezpieczenie jest dość szczególne. Dlatego decydując się na konkretną polisę, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Firmy ubezpieczeniowe często ograniczają ubezpieczenie do konkretnej wysokości, na jaką planuje się wspinaczkę. Dlatego przez wykupieniem ubezpieczenia należy dokładnie zastanowić się, na jakie góry panuje się wspinać i jaka jest ich wysokość. Następnie pod tym kątem wybrać konkretną polisę. Ważne jest także, aby sprawdzić zasięg terytorialny ubezpieczenia. Część polis obejmuje wyłącznie terytorium Polski, część także zagranicę. To istotne, jeśli panuje się np. wspinaczkę po polskich, jak i po słowackich Tatrach. Jeśli bowiem wykupi się ubezpieczenie obejmujące wyłącznie terytorium Polski, a do wypadku dojdzie za granicą, wówczas ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia.

Wybierając ubezpieczenie w góry uwagę zwrócić należy także na kwestię kwot gwarantowanych

Jaka kwota gwarantowana w ubezpieczeniu?

Wybierając ubezpieczenie w góry – Bezpieczny powrot uwagę zwrócić należy także na kwestię kwot gwarantowanych. Mowa tu choćby o kwestii kosztów dotyczących ratownictwa i poszukiwań. W tym przypadku kwota gwarantowana powinna być jak najwyższa. Przykładowo użycie śmigłowca podczas akcji ratunkowej na pewno nie będzie tanie. Podobnie jest w przypadku kosztów leczenia. Tutaj kwota gwarantowana także musi być wysoka. Niestety, ale wypadki w górach często są dość poważne. To oznacza dłuższy pobyt w szpitalu i konieczność przeprowadzenia różnych zabiegów medycznych. Koszty leczenia zatem również mogą okazać się wysokie. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Będzie ono stanowiło ochronę w sytuacji, jeśli doprowadzi się swoimi działaniami do czyjejś szkody. W tym przypadku kwota gwarantowana także musi być dość wysoka.