Ubezpieczenie w góry – kiedy może się przydać?

Wycieczki górskie cieszą się coraz większą popularnością. Zdecydowana część osób po zwiedzeniu niższych partii górskich decyduje się na coraz to wyższe szczyty, a każde wyjście w góry może skończyć się wypadkiem.

Ubezpieczenie w góry – kto powinien skorzystać?

W Polsce, Rumunii i Słowenii akcje ratunkowe są bezpłatne, a w pozostałych krajach koszty ratownictwa górskiego są bardzo wysokie, dlatego warto się ubezpieczyć. Oferta firm ubezpieczeniowych skierowana jest przede wszystkim do alpinistów, taterników oraz wspinaczy wysokogórskich. Jednak mogą z niej skorzystać także osoby, które wybierają się na wycieczkę w góry i chcą się zabezpieczyć przed zabłądzeniem, wypadkiem czy utknięciem w ciężkim terenie.

Wycieczki górskie cieszą się coraz większą popularnością

Co obejmuje ubezpieczenie w góry?

Ubezpieczenie w góry przede wszystkim obejmuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą. Jeśli alpinista potrzebuje pomocy, to przede wszystkim najpierw musi zostać on zlokalizowany. Czasami ten etap zajmuje wiele godzin, a wszystko zależy od terenu, na którym zaginęła osoba. Udzielenie pomocy bardzo często związane jest z użyciem śmigłowca, który może szybko dotrzeć we wskazane miejsce. Oprócz akcji ratunkowej ubezpieczenie obejmuje także udzielenie pomocy na miejscu przed przetransportowaniem do szpitala, jeśli jest taka konieczność. Bardzo często wypadki zdarzają się poza granicami kraju, co oczywiście jest również ujęte w ofercie ubezpieczenia. Przywiezienie do Polski osoby, która ucierpiała na skutek wspinaczki górskiej, jest bardzo kosztowne i wymaga bardzo często dodatkowej opieki medycznej podczas transportu, dlatego warto na tę okoliczność także się przygotować.

Jak wybrać ubezpieczenie w góry?

Ubezpieczenie w góry przede wszystkim obejmuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą

Różne firmy ubezpieczeniowe oferują inne warunki. Należy na pewno sprawdzić kwotę ubezpieczenia oraz czy pokryje ona koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Czasami pomijana jest akcja poszukiwawcza, która także może wygenerować poważne koszty. Oczywiście oferta powinna być dopasowana do regionu, do którego alpinista czy taternik się udają. Ceny we francuskich Alpach będą inne niż w Słowackich Tatrach. Bardzo istotnym elementem jest także ubezpieczenie OC, które także powinno być zawarte w warunkach polisy. Podsumowując, należy wybrać takie ubezpieczenie, które zawiera:

  • pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratunkowej
  • odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia do danego regionu górskiego
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy się może przydać. Szczególnie alpiniści, taternicy i osoby lubiące ekstremalne wspinaczki muszą mieć dobre ubezpieczenie.