O czym pamiętać wykupując ubezpieczenie w góry?

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom wykupienie ubezpieczenia w góry na okres całego roku kalendarzowego. Towarzystwa Ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie ma co czekać, gdy zew przygody wzywa.

Ubezpieczenie w góry dla rodzin z dziećmi

Wielu rodziców, którzy uwielbiają malownicze wędrówki swoją pasja stara się zarazić także kolejne pokolenie. Wybierając się na wycieczkę należy jednak pamiętać o tym, że ubezpieczenie w góry, choć dobrowolne, jest przydatne. Ubezpieczenie w góry można zawrzeć zarówno jeśli chodzi o chodzenie po Polsce, jak i za granicą. Można zawrzeć je na czas wyjazdu u agenta ubezpieczeniowego lub online. Warto każdorazowo doczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by wiedzieć jakie zdarzenia i w jakich limitach są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie w góry można zawrzeć indywidualnie lub na polisie rodzinnej. Pamiętajmy, że za szkody wyrządzone przez dzieci do czasu osiągnięcia pełnoletności odpowiadają rodzice. Warto więc wykupić dodatkowe ryzyko OC w życiu prywatnym na wysoką sumę. Z tej części ubezpieczenie będzie wypłacone w momencie szkód nieumyślnie uczynionych osobom trzecim. W czasie wyjazdu w góry może to być wjechanie w kogoś na nartach, czy desce lub uszkodzenie wypożyczonego sprzętu. Wówczas warto pamiętać także o możliwości, jaką daje nam ubezpieczenie w góry. Mianowicie, warto rozszerzyć OC o klauzulę na szkody wyrządzone w mieniu najmowanym, np. sprzęt narciarski, czy pokój w pensjonacie.

Czym różni się ubezpieczenie w góry w kraju od tego zagranicą?

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom wykupienie ubezpieczenia w góry na okres całego roku kalendarzowego

Ubezpieczenie w góry w Polsce i zagranicą ma kilka elementów wspólnych. Możemy do nich zaliczyć:

  • NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczyciel, najczęściej procentowo, wypłaci odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Może to być złamany palec, żebro, czy łokieć. Przykładowo, wykupując sumę ubezpieczenia na 70 000 zł, za każdy 1% otrzymamy 700 zł.
  • wspomniane już OC w życiu prywatnym. W przypadku wyjazdu zagranicznego należy zaznaczyć, że zakres ubezpieczenia w góry ma obejmować również Europę, czy świat.
  • koszty leczenia – będzie to zakup leków, wizyty ambulatoryjne, czy u lekarzy specjalistów. Ubezpieczenie w góry i koszty leczenia to także zabiegi rehabilitacyjne. Za każdym razem należy pobrać indywidualną imienną fakturę, którą przedstawimy ubezpieczycielowi.

Tym, co warto dokupić do ubezpieczenia w góry w Polsce możemy z pewnością zaliczyć:

  • dietę szpitalną, czyli wypłatę za każdy dzień spędzony w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • trwałe inwalidztwo w wyniku wypadku w czasie trwania ubezpieczenia, niekoniecznie na górskim szlaku,
  • śmierć przedstawiciela ustawowego.

Wyjeżdżając za granicę i kupując ubezpieczenie w góry należy pamiętać o:

  • rozbudowanym assistance, który pomoże w przypadku nadejścia lawiny, przedłużenia pobytu za granicą z powodu uszczerbku na zdrowiu, czy choroby. To także dosłanie dokumentów do ubezpieczonego, opieka nad niepełnoletnim dzieckiem, czy pomoc tłumacza.
  • ubezpieczeniu kontynuacji leczenia po powrocie do kraju, czyli dostępie do wielu specjalistów oraz rehabilitacji, nie czekając na swoją kolej,
  • bagażu, w przypadku zaginięcia ubezpieczyciel pokryje naszą stratę.

Ubezpieczenie w góry – warte o wiele więcej niż składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczenia w góry w Polsce to koszt rzędu kilku złotych dziennie. W przypadku zagranicznego wyjazdu może osiągnąć kwotę kilkunastu złotych za dzień. To jednak niewielkie koszty, patrząc na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz mnogość świadczeń, z których możemy skorzystać, decydując się na wykupienie ubezpieczenia w góry.