Ile kosztuje ubezpieczenie górskie i czy warto je wykupić?

W górach wypadki nie należą do rzadkości. Niewłaściwe zaplanowanie wędrówki, czy nieprawidłowe przygotowanie przed wycieczką mogą być przyczyną wielu nieszczęść. Często zdarza się, że wsparcie ratowników okazuje się absolutną koniecznością.

Na wypadek wystąpienia takich sytuacji warto posiadać wykupione ubezpieczenie górskie.

Co warto wiedzieć przed wyjściem w góry?

Niezależnie od pory roku wyprawa w góry zawsze będzie wyzwaniem. Przed wyjściem na szlak warto odpowiednio się przygotować. Jednym z najprostszych sposobów na zadbanie o własne bezpieczeństwo jest wykupienie ubezpieczenia górskiego.

Jakie zagrożenia można napotkać w górach?

Według danych TOPR w miesiącach letnich można wyróżnić pięć najczęstszych powodów interwencji ratowników w górach.

Należą do nich:

  • zabłądzenia
  • niewłaściwe wyposażenie
  • potknięcia i poślizgnięcia
  • spadające kamienie
  • upadki z wysokości.

Pomijając wykupienie ubezpieczenia górskiego, jest kilka zasad, dzięki którym można zwiększyć swe bezpieczeństwo na górskim szlaku

W zimie natomiast najczęstsze są wypadki na stokach narciarskich. Interwencje ratowników obejmują urazy głowy nóg oraz kręgosłupa. Poza tym zdarzają się zderzenia narciarzy, a także wszelkie wypadki spowodowane ignorowaniem znaków czy nieodpowiedzialną jazdą.

Jak przygotować się przed pójściem w góry?

Pomijając wykupienie ubezpieczenia górskiego, jest kilka zasad, dzięki którym można zwiększyć swe bezpieczeństwo na górskim szlaku.

Najważniejsze jest zadbanie o kondycję i fizyczne przygotowanie się do wycieczki. Ryzyko wypadku można zminimalizować, dbając o własną formę, ponieważ zmęczenie przestaje być przeszkodą. Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie prognoz pogody. Jeśli pogoda jest niepewna i możliwe są burze lub opady lepiej zrezygnować z wycieczki.

Istotny będzie także odpowiedni strój. Niezbędne będą wygodne buty trekkingowe, nakrycie głowy i kurtka przeciwdeszczowa. Warto również zabrać apteczkę, kompas, mapę i naładowany telefon.

Warto powiadomić znajomych i obsługę schroniska o planowanej trasie i godzinie powrotu.

Koszta wypadku, który przydarzyć się może w górach

W polskich górach akcje przeprowadzane przez TOPR lub GOPR są finansowane z budżetu państwa, dzięki czemu są one bezpłatne dla poszkodowanego nawet jeśli nie wykupił on odpowiedniego ubezpieczenia górskiego.

Jeśli zaś mowa o Czechach i Słowacji kosztami akcji ratunkowych obciążony jest poszkodowany. Sam transport za pomocą helikoptera kosztuje około 4 000 do 7 000 euro. Dochodzą do tego także koszta samej akcji ratunkowej, czyli od 500 do 2 000 euro.

Dla porównania w Szwajcarii poszkodowany bez wykupionego ubezpieczenia górskiego za transport śmigłowcem zapłaci minimum 12 000 euro.

Niewłaściwe zaplanowanie wędrówki, czy nieprawidłowe przygotowanie przed wycieczką mogą być przyczyną wielu nieszczęść

Co powinno zawierać górskie ubezpieczenie?

Tego typu polisa musi przede wszystkim gwarantować pokrycie kosztów ewentualnego leczenia – min. 30 000 euro i akcji ratunkowej – min. 5 000 euro.

Powinna ona również zawierać następujące elementy:

  • ochronę bagażu i sprzętu
  • NNW – czyli gwarancje wypłaty odszkodowania w razie wypadku
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel poniesie koszty wypadku z winy ubezpieczonego
  • Assistance – prawne i informacyjne wsparcie ubezpieczyciela.

Warto pamiętać, że szczegółowe warunki dotyczące jakichkolwiek ubezpieczeń zależą od ubezpieczyciela.

Koszta wykupienia ubezpieczenia górskiego

Koszty będą się różnić w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Szeroka oferta ubezpieczycieli pozwala na wybór ubezpieczenia idealnie dopasowanego do potrzeb indywidualnego klienta.

W zależności od priorytetów ważniejsza może być suma kosztów za leczenie lub wysokość zwrotu kosztów akcji ratunkowej. Przykładowo ceny ubezpieczeń wahają się pomiędzy najtańszym kosztującym 3,70 zł a najdroższym kosztującym 46,36 zł.

Niezależnie od ceny ubezpieczenie górskie może zaoszczędzić turystom bolesnych wydatków. Biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje finansowe związane z leczeniem lub akcją ratunkową, warto zainwestować w stosunkowo tanie ubezpieczenie.