Alternatywy dla ubezpieczenia zdrowotnego – wady i zalety rozwiązań

Liczba przyjezdnych za zagranicy stale się powiększa. Powodów do odwiedzin naszego kraju jest wiele. Jednym z nich są wycieczki. Przykładowym miejscem w Polsce, gdzie możemy usłyszeć mowę angielską jest Kraków. Podróżnych z różnych stron świata znajdziemy także we Wrocławiu, Warszawie czy Sopocie. Część z podróżnych poza planami wakacyjno-weekendowymi przyjeżdża do Polski w celach biznesowych. Pracownicy dużych firm i korporacji chętnie dzielą się nowinkami branżowymi i pozwalają rynkom lokalnym na lepszy rozwój. Niektórzy cudzoziemcy pozostają w naszym kraju na dłużej.

W zależności od długości i celu pobytu w Polsce cudzoziemcy muszą zabezpieczyć swoje zdrowie przed nagłym wypadkiem lub chorobą. W tym celu mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców oraz kartę EKUZ (więcej: https://polisaobcokrajowca.pl/). Każda z tych rozwiązań ma swoje korzyści i wady. Dziś zajmiemy się porównaniem Karty EKUZ z możliwością zakupu prywatnego ubezpieczenia.

Możliwości karty EKUZ

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to rodzaj darmowej polisy zdrowotnej. Ubezpieczenie w Krajach Unii Europejskiej jest darmowe. W celu jego otrzymania wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie rządowej albo zgłoszenie się do najbliższej jednostki Narodowego Funduszu Zdrowia w celu złożenia i wypełnienia deklaracji o wydanie karty.

EKUZ umożliwia nam leczenie poza granicami naszego kraju w strefie Unii Europejskiej, obszarze Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. W przypadku Polski i krajów, które podpisały ze sobą dwustronne porozumienie obywatele państw tj. Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Rosja, Macedonia Północna, Serbia oraz Tunezja mogą korzystać z Polskiej opieki zdrowotnej.

Jeśli chodzi o zakres świadczenia obejmuje ono tylko niezbędne leczenie. Za resztę operacji, wizyt czy badań będą pobierane dodatkowe opłaty.

Ograniczenia karty EKUZ

Karta EKUZ nie jest wydawana od razu. Aby ją otrzymać trzeba uzbroić się nawet na miesięczne oczekiwanie. Czas otrzymania blankietu jest zależny od organu wydawczego. EKUZ obowiązuje wyłącznie na obszarach wyżej wymienionych. Ukraińcy, Białorusini czy Hindusi nie mają dostępu do darmowego świadczenia. Karta obejmuje wyłącznie podstawową opiekę zdrowotną.

Rozwiązanie

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców można otrzymać od razu, bez konieczności zbędnego oczekiwania. Polisa zdrowotna obejmuje cudzoziemców z większości krajów świata. W zależności od wariantu ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców może obejmować różne wizyty lekarskie.